Достапни линкови

Амбасада на САД во Атина обвинета за шпионажа


Атина
Грчкото правосудство денеска покрена постапка против неименувани одговорни лица во американската амбасада во Атина поради обид за шпионажа со прислушување на грчки владини претставници пред Олимписките игри во 2004 година. Веќе неколку години во Грција постои сомневање дека администрацијата на претседателот Џорџ Буш строго ги надгледувала Олимписките игри, бидејќи тие беа прв голем меѓународен собир по терористичките напади врз Америка, на 11 септември 2001 година.
XS
SM
MD
LG