Достапни линкови

Министерски состанок на ЕУ за Блискиот Исток


Кетрин Ештон, шеф на дипломатијата на ЕУ
Шефовите на дипломатиите на Европската унија на дводневниот состанок што почнува денеска во Сопот, Полска се очекува главно да разговараат за Блискиот Исток. Овој состанок е последен пред најавеното гласање во Генералното собрание на Обединетите нации за палестинското барање за државност. Министрите денеска би требало да решат за кого да гласаат: за израелците или за палестинците. На состанокот ќе се разговара и за обновата на Либија по падот на режимот на Муамер Гадафи и за санкциите против режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG