Достапни линкови

Соренсен во недела почнува со работа во БиХ


Досегашниот евроамбасадор во Македонија, данскиот дипломат во недела пристигнува во Сараево каде што ќе ја извршува неговата нова функција специјален претставник на ЕУ во Босна и Херцеговина. До сега таа должност ја извршуваше високиот претставник на меѓународната заедница во Босна, Валентин Инцко. Соренесен на таа функција го назначен високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон. Времетраењето на мандатот на Соренсен е четири години a во неговите задачи влегуваат мониторинг на активностите на босанските власти, соработката со политичките партии и помош во процесот на евроинтеграциите на БиХ.
XS
SM
MD
LG