Достапни линкови

Судири меѓу демонстранти и полиција во Турција


Turkey -- Police clash with dozens of stone-throwing Kurdish protesters at a peace rally that turned violent in Istanbul, 01Sep2011
Демонстранти и полиција денеска се судрија во истамбулскиот кварт Кадикој за време на митинг одржан по повод Меѓународниот ден на мирот во Турција. Митингот бил органзиран од прокурдската Партија за мир и демократија. Полицијата била нападната со молотови коктели од група на луѓе кои носеле маски на лицата и возвратила со солзавец, јавуваат турските медиуми. По судирите биле уапсени неколкумина, но полицијата се уште не го соопштила бројот на приведени.
XS
SM
MD
LG