Достапни линкови

Протести во Бахреин


Антивладини протести во Бахреин
Демонстранти се судриле денеска со безбедносните сили во Бахреин, при што полицијата фрлила созлавец за да ги растури протестите. На протестите во Манами учествуваат илјадници луѓе кои бараат промена на власта. Мнозинтвото од населениот во Бахреин го сочинуваат Шиити, додека на власт е кралот Хамад бин Иса ал Калиф кој е редовите на Сунитите. Претходно слични протести се одржаа годинава во февруари.
XS
SM
MD
LG