Достапни линкови

Басеску: Романија нема да го признае Косово


Ромаскиот претседател Трајан Басеску денеска изјави дека Романија нема да ја признае независноста на Косово пред да постигната договор Белград и Приштина. Тој додаде дека нема причина државата да го промени ставот за спорот на Балканот во споредба со ситуацијата на Блискиот Исток. Басеску истакна дека Романија учествува со голем број воени сили во северниот дел , како што вели во „најжешката“ зона.
XS
SM
MD
LG