Достапни линкови

Казахстан - засилена контрола врз религиозните групи


Kazakhstan -- President Nursultan Nazarbaev speaks in the hall of the Zhybek-Zholy (Silk Way) station during his visit to the Almaty subway, 02Aug2011
Претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев денеска изјави дека ќе биде засилена контролата врз религиозните групи.
Безбедносните сили на истокот на земјата трагаат по исламските милитанти откако во Мај за прв пат бомбаш самоубиец се разнесе во административна зграда во Актобе.
Неделава пак еден милитант беше убиен а 18 беа заробени.
XS
SM
MD
LG