Достапни линкови

Нафтена битка или нелегален бизнис?


Истражители денеска упаднаа во московските канцелариите на нафтената компанија „Бритиш Петрол“ , барајќи документи од нивниот пропаднат договор со нафтената компанија Роснефт. Ова следува по само неколку часа откако Риснефт иамериканската нафтена компанија Ексон Мобил склучија договор за екплостација на нафта на Артикот. Истражителите соопштија дека имале налог од арбитражниот суд од Сибирскиот регион кој води истрага за зделка на Роснефт која пропаднала во мај. Во Лондон потврдиле дека имало рација во нивните канцеларии во Москва и дека , како што велат станува збор за „нелегален случај“ кој се води против „Бритиш Петрол“.
XS
SM
MD
LG