Достапни линкови

Поранешен агент на КГБ стана гувернер во Русија


Во рускиот втор по големина град Сент Петерсбург за нов гувернер е избран поренешен КГБ агент. Кандидатурата на Георги Полталенко беше подржана од локалнста власт со 37 гласови „ за“ и 5 воздржани. Тој е е долгогодишен член на владечката партија Обединети за Русија на премиерот Владимир Путин. Тој ќе ја замени Валентина МАтвиченко која ја напушти функцијата за да замени во Горниот Дом на Парламентоѕ во Русија.
XS
SM
MD
LG