Достапни линкови

Првото обвинение против Санадер е за „Хипо Банка“


Канцеларијата за спречување на корупција и организиран криминал го покрена првото обвинение против поранешниот хрватски премиер Иво Санадер. Обвинението е поврзано со случајот „Хипо банка“, за кој Санадер е обинет дека земал околу 500 илдји евра мито и ја злоупотребил својата тогашна функција министер за надворешни работи. Санадер на вчерашното испрашување во загребскиот притвор Реметница пред пред истражниот судија ги негираше сите обвиненија за земање поткуп.
XS
SM
MD
LG