Достапни линкови

Уапсени 18 осомничени за тероризам во Казахстан


Казахстанскиот јавен обвинител соопшти денеска дека се уапсени 18 осомничени луѓе за планирање терористички напади. Во соопштението е наведно дека претходно полицијата при престелка убила човек за кој бил осомничен за терористички напади и во неговиот дом се пронајдени материјали за правење бомби. Уапсените се приведени во областа Атурау каде што годинава се воделе неколку вооружени претстрелки меѓу милитанти и безбедносни сили.
XS
SM
MD
LG