Достапни линкови

ОБСЕ го поддржува одржувањето на Геј-парадата во Белград


Минатогодишната парада во Белград
Мисијата на ОБСЕ во Србија соопшти дека одржувањето на Геј парадата годинава во Белград ќе ја покаже посветеноста на оваа балканска земја кон ЕУ. Во соопштението е наведено дека секој има право да живее во толерантно општество кое ги заштитува правата на сите и дека Парадата на Гордоста ќе покаже оти Србија ги дели европските вредоонсти. Организаторите на парадата соопштија дека се соочуваат со закани од насилни екстремисти. Минатата година над 150 луѓе беа повредени за време на парадата.
XS
SM
MD
LG