Достапни линкови

Меѓународна конференција „Пријатели на Либија “ во Париз


Бунтовниците во близина на Мисрата
Русија и Кина денеска соопштија дека ќе испратат свои претставници на Меѓународната конференција за Либија во Париз во четврток. Францускиот претседател Никола Саркози и британскиот премиер Дејвид Камерун ќе преседаваат со конференцијата наречена „пријатели на Либија“ заедно со лидерот на либискиот Националниот преоден совет. На конференцијата ќе присутвува и генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун. Целта на состанокот е и се даде финансиска помош и поддршка за развојот на советот и бунтовничките сили кои се борат против режимот на Моамер Гадафи.
XS
SM
MD
LG