Достапни линкови

Самоубиствени напади во Грозни, 9-мина загинати полицајци


Грозни 31.08.2011
9-мина полицајци загинале, а над 20 биле ранети во три напади на бомбаши самоубијци во главниот град на руската република Чеченија, Грозни, е соопштено во Москва. До експлозиите дошло во близина на парламентот, во момент кога се одржувале прослави по повод Рамазан. Засега никој не ја превзел одговорноста за нападите, но чеченските власти сметаат дека тоа е дело на исламските милитанти, предводени од Доку Умаров.
XS
SM
MD
LG