Достапни линкови

Киргистан - 20 години независност со митски споменик


Киргистан денеска одбележува 20 години независност, а претседателката Роза Отунбаева изрази надеж дека земјата ќе се движи кон просперитет. На церемонијата во Бишкек, на која беше откриен и споменик на киргистанскиот митски херој Манас, Отунбаева изјави дека киргистанците им докажале на сите оти се независна нација, која ќе ги зачува сопствената култура и традиција. Следниот предизвик, според Отунбаева, се есенските претседателски избори.
XS
SM
MD
LG