Достапни линкови

Склучен договор меѓу Роснефт и Ексон Мобил за експлоатација на нафта


Руската државна нафтна компанија Роснефт склучи договор со американската нафтна компанија Ексон Мобил за експлоатација на нафта на Арктикот. Според договорот, двете компании ќе инвестираат 3,2 милијарди долари, ќе разменуваат технологија и експертизи, а ќе соработуваат и во развојот на нафтените полиња во западен Сибир.
XS
SM
MD
LG