Достапни линкови

Либија за неколку недели пак ќе произведува нафта


Новоназначениот претседател на либиската национална нафтена коорпорација Нури Бероун изјави дека производството на нафта може да се рестартира за неколку недели. Тој во денешната изјава за новинската агенција Ројтерс вели дека ќе им бидат потребни 15 месеци за да го постигнат нивото на производство од претходно.
Членките на ОПЕК пред востанието во февруари произведувале 1,6 милиони барели дневно.При граѓанската војна во Либија оштетни се неколку терминали и голем број на странските работници кои работеа на нафтените полиња ја напуштија земјата.
XS
SM
MD
LG