Достапни линкови

Белоруските политички затвореници се уште актулна тема


Белоруските политички затвореници
Министрите за надворешни работи од нордиските и балтичките земји денеска во заедничко соопштение повикаа на итно ослободување на политичките затвореници во Белорусија. По денешната средба во Хелсинки тие соопштија дека се„ многу загрижени “ за развојот на ситуацијата во Белорусија. На состанокот учетвувале министрите од Шведска, Латвија, Исланд и Естонија и владини претставници на Данска и Норвешка, соошпти финското министерество за внатрешни работи. По минатогодишните протести во Белорусија по претседателските избори беа уапсени стотици демонстранти.
XS
SM
MD
LG