Достапни линкови

Меркел: Западниот Балкан не смее да ги внесе конфликтите во ЕУ


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Љубљана изјави дека земјите од Западниот Балкан имаат европска перспектива но не смеат да ги внесат меѓусебните конфликти во ЕУ. Меркел додаде дека не може да постои соживот во Европа ако проблемот во Косово не се реши и во таа смисла и двете страни треба да преземат мерки. Таа денеска се сретна со словенечкиот премиер Борут Пахор.
XS
SM
MD
LG