Достапни линкови

Извештајот за Косово на дневен ред во ОН


Безбедносниот совет на Обединетоте Нации денеска во Њујорк ќе го разгледува извештајот за состојбата во Косово.Извештајот следува по напнатата ситуација во северот на Косово кога Приштина донесе одлука да замени дел од граничари со српска националност со етнички албанци службеници. Српското население рагираше бурно при што еден албански полицаец загина по судирите кои следуваа. Русија поготви нацрт документ што ќе го презентира пред Советот во кој бара да се осуди употребата на сила .
XS
SM
MD
LG