Достапни линкови

Лојалистите на Гадафи добија рок за да кренат бело знаме


Либиските бунтовници им дадоа рок на лојалните сили на Моамер Гадафи до сабота да се предадат или ќе се соочат со нивната воена сила. Лидерот на Националниот преоден Совет Мустафа Џалил изјави дека се во тек разговори со официјални претставници на Сирте и уште неколку градови да се предадат доброволно. Разговорите се водат во бунтовничкото упориште Бенгази.
Ултиматумот за Гадафи следува по соопштението дека неговото семејство побегнало во Алжир.
Алжирското министертво за надворешни работи соопшти дека семејството е примено од хумани причини.
Потпаролот на либискиот совет Махмуд Шамам го оцени како акт на агресија против либискиот народ. Шамам изјави дека ќе ги употребат сите законски мерки за да се екстрадира семесјтвото на Гадафи со цел да стартува судски процес против нив. Тој предупреди дека секој што ќе планира да му понуди прибежиште на Гадафи ќе се смета дека е напријател на либискиот народ.
XS
SM
MD
LG