Достапни линкови

Белорусија се соочува со девалвација на валутата


Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска ги соопшти неговите планови за девaлвација на домашната валута по втор пат годинава откако државата не успеа да се справи со буџетскиот дефицит. Лукашенко изјави дека девалвацијата ќе настапи во средината на наредниот месец, и дека курсот на менување на валутата ќе биде определен според побарувачката. Претходно белоруската влада во мај годинава ја намали вредоста на валутата за 36 проценти во пресрет на налошата економска криза шти ја зафати земјата по Советската ера.
XS
SM
MD
LG