Достапни линкови

Убиствата на германскиот аеродром пред судска разрешница


Денеска во Германија започнува судењето на косовскиот Албанец кој е обвинет за убиство на двајца американски војници на аеродромот во Франкфурт во март годинава.Дваесетиендногодишниот Арид Ука е обинет за две убиства и три обиди за убиство.Тој се соочува со можна доживотна казна затвор.Обвинителите изјавија дека Ука го признал нападот и соопштил дека мотив му била одмазда поради американската мисија во Авганистан. Обвинителите соопштија дека нема доволно докази дека тој бил вклучен во организирана терористичка мрежа и дека смеаат оти напаѓачот бил инспириран од пропаганда што ја видел на интеренет каде што се повикува на Џихад.
XS
SM
MD
LG