Достапни линкови

Кинески тајкун сака да купи дел од Исланд


Исланд
Весникот Фајненшал Тајмс објави дека кинескиот тајкун Хуанг Нубо се обидува да купи голем дел од Исланд за туристички проект, вреден над 100 милиони долари. Критичарите, како што наведува весникот, страхуваат дека тоа ќе и овозможи на Кина излез на Северно море. Инвеститорот Нубо веќе склучил договори со приватни сопственици за купување на околу 300 квадратни километри земјиште на Исланд. Станува збор за стратегиска важна локација меѓу Европа и Северна Америка.
XS
SM
MD
LG