Достапни линкови

Западните сили ќе и помогаат на Либија „до крај“


Воените шефови на единиците на земјите кои учествуваат во конфликотот во Либија денеска се согласија дека војната во северноафричката земја е „при крај.“ Во соопштението што беше објавено по нивниот состанок во Катар е наведно дека треба да продолжат со заедничките акции се додека либискиот народ не ги се ослободи од остатоците од режимот на Моамер Гадафи. На состанокот присуствуваше и лидерот Националниот преоден совет кој истакна дека Гадафи се уште претставува закана за внатре и надвор од Либија. Во меѓувреме бунтовниците соопштија дека се приближуваат до родното место на Гадафи, Сирте.
XS
SM
MD
LG