Достапни линкови

Поплави во Нигерија, 23 луѓе удавени


Во поплавите во Нигерија се удавија над 23 луѓе. Најголем дел од жртвите се деца кои се удавиле во градот Ибад во југозападниот дел на земјата. Властите соопштуваат дека обилните дождови кои наврнаа викендов ги уништиле мостовите и патиштата, па не можела да го евакуираат наслението. Над илјада луѓе останаа без своите домови, а спасувачките служби доставуваат харан и лекови.
XS
SM
MD
LG