Достапни линкови

Пресудата за Перишиќ на 6-ти септември


Меѓународниот суд за воените злостортва во Југосвалоја во Хад денеска соопшти дека пресудата за поранешниот воен шеф Момчило Перишиќ ќе се донесе на 6-ти септември. На Перишиќ му се суди за злостортва извршени во Сараево, Загреб и Сребреница во период од 1992-до 95 година. Обвинителите бараат 67 годишниот Перишиќ да добие доживотна казна затвор. Тој се изјасни дека не е виновен за ниту едно од 13 обвинениа против него. Неговиот судски процес почна во 2008-мата година.
XS
SM
MD
LG