Достапни линкови

Илвес повторно претседател на Естонија


Томас Хендрик Илвес
Естонскиот претседател Томас Хендрик Илвес е реизбран на претседателските избори. Тој по втор пат ќе биде шеф на Естонија во наредните 5 години. Илвес на претседателските избори освои 73 отсто од гласовите наспроти неговиот опонент кој заврши со 25 проценти освоени гласови. Уредувањето во Естонија е парламентарно , но претседателот може да донесе одлука за распуштање на парламентот и да распише избори.
XS
SM
MD
LG