Достапни линкови

Закажани парламентарните избори во Русија


Плакат од минатата изборна кампања
Рускиот претседател Дмитри Медведев денеска го потпиша декретот за одржување на избори во Долниот Дом на Парламентот на на 4 декември. Во Русија се регистрирани вкупно 7 политички партии. Се очекува сите да учествуваат во престојните избори.Партијата Обединета Русија предводена од премиерот Владимир Путин се очекува да го задржи мнозинтвото руската Дума. Парламентраните избори ќе се одржат три месеци пред претседателските чии што датум се уште не е дефиниран.
XS
SM
MD
LG