Достапни линкови

Сириските трупи го опколуваат градот Растан


Syria -- A video grab shows hundres of anti-regime protesters demonstrating in the southern city of Daraa, 19Aug2011
Сириските активисти јавија дека безбедносните сили се разместуваат околу централниот град Растан каде имаше големи анти режимски протести. Се слушале пукотници а жителите бегале од страв.
До сега од Март сириските трупи убиле 2200 лица кои протестираат против Претседателот Башар ал Асад.
Запад бара од Асад да ја напушти власта а турскиот Премиер Реџеп Ердоган, некогаш сојузник на Асад, го предупреди дека неговиот режим ќе заврши како оние во Тунис, Египет и Либија.
XS
SM
MD
LG