Достапни линкови

Јошихико Нода треба да биде нов Премиер на Јапонија


Токио 11 Август
Јапонскиот министер за финансии Јошихико Нода е избран за лидер на владеачката Демократска Партија и речиси е сигурно дека утре ќе биде избран во Парламентот за нов Премиер на Јапонија.
Неговиот претходник Наото Кан поднесе оставка минатата недела.
Нода е познат како фискален конзервативец.
Тој треба да се соочи со проблемите на економската криза во земјата по цунамито, земјотресот и нуклеарната криза.
XS
SM
MD
LG