Достапни линкови

Американските планинари во Иран барат да им се укине пресудата за шпионажа


Адвокатот на Шејн Бауер и Џош Фатал
Адвокатот на двјацата американски планинари обвинети за шпионажа во Иран денеска поднел жалба во Апелациониот суд поради пресудта со која обвинетите ќе треба да издржуваат 8 годишна казна затвор. Адвокатот Масоунд Шафи изјави дека откако се осудени неговите клиенти не му било дозволено да ги види. Планинарите Шејн Бауер и Џош Фатал минатат недела беа прогласени за виновни за шпионирање и нелегален влез во Иран. Тие минатат година беа уапсени заедно со Сара Шурд, која беше ослободена минатата година со кауција од 500 илјади долари.
XS
SM
MD
LG