Достапни линкови

Aмнестирани стотина затвореници во Иран


Aјатолахот Али Хаменеи
Иранскиот јавен обвинител соопшти дека духовниот лидер на Иран ајатолахот Али Хаменеи амнестирал 100 затвореници кои пред две години учествувале во протестите против реизборот на претседателот Махмуд Ахмадинеџад. Обвинителот соопшти дека вчера биле пуштени на слобода амнестираните затвореници. За време на верксите празници традиционално во Иран се ослободуваат мал дел од затворениците
XS
SM
MD
LG