Достапни линкови

Ан Хазар го прекина 12-дневниот штрајк со глад


Индискиот активист во борбата против корупција, Ан Хазар денеска го прекина 13 дневниот штајк со глад откако пратениците го пруфатија неговиот предлог закон. Хазар пред десетина илјади негови приврзаници во центарот на Њх Делхи го прекина штрајкот. Во собранието ќе се разгледува неговиот предлог закон за воведување на независен контролор кој во борбата против корупција ќе има пристап до документите на претставниците на власта вклучително и на премиерот. Хазаровиот штрајк со глад деновиве покрена масовни протести ширум земјата.
XS
SM
MD
LG