Достапни линкови

ОН утре ќе го разгледуваат новиот извештај за Косово


Бан Ки Мун
Советот за безбедност на Обединетите Нации утре на редовна седница ќе го разгледува новиот тримесечен извештај за Косово. Министерот за надворешни работи Вук Јеремиќ најави дека на утрешниот состанок ќе бара да се осуди, како што вели, едностраната употреба на сили во северниот дел на Косово. Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун побара од двете страни да се воздржат од потези кои може да го загрозат напредокот во дијалогот меѓу Белград и Приштина.
XS
SM
MD
LG