Достапни линкови

Ураганот „Ајрин“ пристигна во Њујорк, 7 жртви до сега


USA - Hurricane Irene rages ashore in North Carolina,27August2011
Градоначалникот на Њујорк Мајкл Блумберг изјави дека ураганот „Ајрин “го погоди најнаселениот град во САД. Блумберг на пресконференцијата што се одржа доцна синоќа ги повика граѓаните кои не се евакуирани да останат во своите домови додека да помине невремето. До сега се евакуирани над 370 илјади жители и затворен е целиот јавен сообраќај. Претходно Ураганот „Ајрин“ пред да пристигне во Њујорк и Вирџинија помина низ Северна Каролина со ветрови со брзина од 140 километри на час. До сега се регистрирани 7 смртни случаи поврзани со ураганот.
XS
SM
MD
LG