Достапни линкови

Војници во Нигерија патролираат по вчерашниот напад


Нигерија презеде силни безбедносни мерки по вчерашниот бомбaшки напад врз седиштетото на Обединетите Нации во главниот град Абуџа , напад при што загинаа над 18 луѓе. Вооружени војници патролираат низ улиците на Абуџа и неколку патишта се блокирани од десетици автомобили кои се претресуваат под сомнение за тероризам. Обединетите Нации го оценија нападот како „грозоморен чин“ и смеетаат дека нападот претствува навреда за луѓето кои својот живоит го посевтуваат на хуманитарни цели затоа што во седиштето кое беше мета на напаѓачите биле сместени стотина луѓе кои работат во куманитарни организации.
XS
SM
MD
LG