Достапни линкови

Евакуација на 2 милиони луѓе од источниот дел на САД


Обраќањето на Барак Обама од Масачусетс
Американските власти наредија да се евакуираат над 2 милиона луѓе кои што живеат долж источниот брег, кој се очекува да биде на удар на ураганот „Ајрин“. Американскиот претседател Барак Обама апелираше до граѓаните да ја сфатат серизоно евакуацијата и да се движат кон внатрешноста на земјата. Тој изјави дека мерки за претпазливотс мора да се преземат. Њујорк веќе евакуираше околу 300 илјади граѓани, јавниот превоз е во целосен прекин и најмалку 6 илјади летови се откажани.
XS
SM
MD
LG