Достапни линкови

Тензии меѓу Пакистан и Авганистан, нови погранични напади


Пакистанските власти соопштија дека стотици милитанти ја преминале авганситанската болница и нападнале контролни пунктови во северозападен Пакистан. Во нападите загинале над 26 војници и полицајци. Во соопштението е наведнео дека околу 400 милитанти извршиле неколку напади во пограничната област . Властите соопштија дека задржале и убиле 12 милитанти. Прекуграничните напди ги зголемија тензиите меѓу Пакистан и Авганстан во последниве неколку месеци додека и двете земји се справуваат со напади од Талибанците и милитантите од Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG