Достапни линкови

Први претседателски избори во Абхазија


Еден од претседателските кандидати
Потпретседателот на отцепената грузиска провинција Абхазија, Александар Анкваб денеска победи на изборите во таа земја, соопшти државната изборна комисија. Прелиминарните резултати покажуваат дека Анкбав освоиил 55 проценти од гласовите.Изборите кои се одржаа во петокот за Тбилиси се нелегални. Тие се одржаа откако претседталеот Сергеј Багапш почина во мај. Ова се први претседателски избори во Абхазија откако Москава ја призна нејзината независност во 2008-мата година.
XS
SM
MD
LG