Достапни линкови

Евакуација во Њујорк,„ Ајрин“ се доближува


Ураганот Катрина пред неколку години во Лузијана
Њујоршкиот градоначалник Мајкл Блумберг прогласи вонредна состоојба и повика на евакуација во повеќе делови на градот поради доближувањето на ураганот „Ајрин“. Тој изјави дека ваква евакуација до сега не се случила. Најмалку 250 илјади ли луѓе треба да ги напуптат домовите стравувајќи од последиците од ураганот кој носи ветрови со брзина од 155 километри на час. Во градот за прв пат ќе запре целокупниот автобуски и железнички сообраќај.
XS
SM
MD
LG