Достапни линкови

САД со анемичен економски пораст во вториот квартал


U.S. -- The US Federal Reserve emblem is seen in Washington, DC , 08Aug2011
Цената на нафтата паѓа на пазарите по веста дека американската економија не порасна така како што се очекуваше. Официјално, економијата на САД, како што е денеска објавено, порасна за 1 насто во вториот квартер, а се очекуваа 1,3 насто. И покрај анемичниот пораст, економистите не очекуваат дека економијата повторно ќе влезе во рецесија. Германската економија пак пораснала за само 0,1 насто додека Франција во вториот квартал регистрира нулта економски пораст.
XS
SM
MD
LG