Достапни линкови

Нигерија - 16 жртви при нападот врз седиштето на ОН


Nigeria -- Abuja, 26Aug2011
Најмалку 16 лица загинаа при денешната експлозија во седиштето на Обединетите нации во главниот град на Нигерија – Абуџа.
Според очевидци, на кои се повикуваат новинските агенции, во седиштето на Светската организација влегол камион полн со експлозив. При експлозијата е причинета голема материјална штета.
Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот. Во Нигерија, како што потсетуваат агенциите, биле активни многу исламистички групи.
XS
SM
MD
LG