Достапни линкови

Авганистан: цивилни жртви во воздушен напад


Локалните власти во источната авганистанска провинција Логар соопштија дека шестмина авганистански цивили биле убиени во синоќешниот воздушен напад изведен од сојузничките сили. Во нападот, како што прецизира полицијата, биле убиени и четворица талибански милитанти. Мисијата на НАТО го потврди нападот, но со забелешка дека во него биле убиени неколкумина талибанци, а не и цивили.
XS
SM
MD
LG