Достапни линкови

Два милиони Албанци аплицирале за биометриски пасоши


Albania -- Italian Foreign Minister Franco Frattini (L) checks the new Albanian biometric passport and ID card presented to him by Albanian Prime Minister Sali Berisha at a press conference in Tirana, 27Oct2008
Албанскиот заменик министер за внатрешни работи Фердинад Пони соопшти дека два милиони албански граѓани аплицирале за биометриска патна исправа, јави МИА од Тирана.
Според Пони, таков одглас не бил забележан во ниту една друга замја.
- „Од јули 2009 година кога почна производството на биометриски пасоши, до сега произведени се милион и 970 пасоши, а во рацете на албанските граѓани се милион и 920 пасоши“, изјави албанскиот заменик министер.
Најголема побарувачка за новите лични документи, особено пасоши, во Албанија е забележана во последните три месеци од минатата година кога имаше најава, а потоа и беше донесена одлуката за визна либерализација на земјата.
XS
SM
MD
LG