Достапни линкови

Јапонскиот Премиер Наото Кан поднесе оставка


Наото Кан
Јапонскиот Премиер Наото Кан денеска поднесе оставка на премиерската функција и од челото на владеачката Демократска Партија.
Партијата треба да избере нов лидер во понеделник, кој сигурно ќе биде и нов премиер на Јапонија.
Кан се соочуваше со големи критики за менаџирањето на состојбата по цунамито, нуклеарната криза и економските тешкотии.
XS
SM
MD
LG