Достапни линкови

Отворени 50. Струшки вечери на поезијата


Фестивалскиот оган е запален синоќа на Мостот на поезијата на Црн Дрим. Струга во наредните четири дена е поетска престолнина во која престојуваат 150 поети од 70 земји од светот и стотина македонски поети. Јубилејното издание на СВП е под покровителтво на УНЕСКО Златниот венец на академик Матеја Матевски, ќе му биде врачен в недела, на затворањето на поетската манифестација.Тој е 46-тиот добитник на највисокото признание на фестивалот.
XS
SM
MD
LG