Достапни линкови

Либија: бунтовниците ќе почнат да владеат од Триполи


Претставници на либиската опозиција од Националниот Транзициски Совет објавија дека ќе почнат веднаш да владеат од владата од либискиот главен град Триполи. Ова го кажа Али Тархоуни кој е министер за финансии во Советот Државниот секретар на САД Хилари Клинтон објави соопштение во кое се вели дека следните денови се критични за иднината на земјата.Во меѓувреме постигнат е договор Советот за безбедност на Обединетите Нации да дозволи 1,5 милијарди долари за Либија за хуманитарни цели.
XS
SM
MD
LG