Достапни линкови

Грција прогласи вонредна состојба


Грција денеска прогласи вонредна состојба, откако шумските пожари веќе втор ден беснеат на неколку места во земјaта. Грчките власти побараа помош од Европската унија во борбата против пожарите. Шпанија соопшти дека денеска ќе испрати два авиони, кои ќе помогнат во гаснењето на огнот. Пожарот што избуван вчера во градот Лефкими е надвор од контрола е пожарот, oгнот брзо се прошири и стигна до селата Мелија и Кила, чии жители се евакуирани.
XS
SM
MD
LG