Достапни линкови

Ирак и врачи протесна нота на Турција


Протести пред турскиот конзулат во близина на Багдад
Ирак побара од Турција итно да престане со воздушните напади по долж северната граница. Ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Зебари изјави денеска дека му предал протестна нота на турскиот амбасадор во Багдад. Турција минатата недела почна серија воздушни напади врз курдските бунтовници во северен Ирак. Турската армија соопшти дека во шестдневните напади загинале над 100 курдкси сепаратистички бунтовници.
XS
SM
MD
LG